Umów sesję

Copyright  2023 Fabryka Kariery Tomasz Tajchman

tel. 736 446 445 

email: hello@adhdcoaching.pl 

Tomasz Tajchman

Coach ADHD

Jak poznać, czy coaching ADHD jest dla mnie?

Jeżeli czujesz i mówisz sobie, że: 

"Czuję się przytłoczona/y”,

"Mam otwarte kilka projektów i żadnego nie mogę domknąć",

"Chcę tak przeorganizować swoją pracę, aby mieć więcej czasu na rzeczy, które przynoszą mi przyjemność”,

"Czuję, że w moim życiu panuje choas, nie ogarniam",

"Potrzebuję pomocy w wyborze priorytetów i  zrezygnować z projektów, które mi nie służą",

"Chcę umieć skutecznie planować i realizować plany",

"Chciałabym/chciałbym zrozumieć, dlaczego odkładam zadania na ostatni moment i nauczyć się działać szybciej",

to coaching ADHD może Tobie pomóc. 

Czym różni się coaching ADHD od innych rodzajów coachingu?

Coaching ADHD jest specyficznym rodzajem coachingu efektywności. To jest ten rodzaj coachingu, gdzie oprócz zwykłej pracy coachingowej, jest miejsce na dzielenie się wiedzą o skutecznych  strategiach działania, narzędziach i metodach podnoszenia produktywności. Coaching ADHD jest rozszerzony o wiedzę i doświadczenia - często osobiste - na temat ADHD. Dzięki temu coach jest bardziej wrażliwy na  wyzwania Klienta. 

Jak wybrać coacha?

Wybór coacha jest istotny i  ma wpływ na proces coachingowy, Twój komfort pracy, to w jakim stopniu się otworzysz. To z jakim coachem rozpoczniesz pracę jest szczególnie ważne w ADHD.  Szukając coacha zwróć uwagę na to:

1. Certyfikację jednej z organizacji coachingowych (ICF, ICC, EMCC)

2. Ile godzin coachingu ma w swoim doświadczeniu.

3. Czy i w jakim stopniu ma wiedzę na temat ADHD i doświadczenie w pracy z osobami z ADHD. 

4. Czy poddaje się superwizji. 

Ile czasu będę potrzebować na mój udział w procesie coachingu?

Coaching ADHD to proces, który składa się z 6 - 10 sesji. Sesje odbywają się co tydzień lub co dwa tygodnie (zgodnie z Twoimi preferencjami), a każda sesja trwa 1 godz. (gdy czujesz, że w czasie godziny Twoja uwaga "ucieka" wybierz sesję 30 min.).  Między sesjami także otrzymasz zadania do wykonania, które zwiększają Twoją efektywność  (zajmie to dodatkowo ok. godziny). 

Czy są jakieś negatywne skutki coachingu?

Gdy coach pracuje ze swoim coachee (osoba korzystająca z coachingu) zgodnie z zasadami sztuki, stosuje narzędzia coachingowe i nie wkracza w obszary zarezerwowane dla innych metod np. terapii (trauma, stany depresyjne, lękowe i inne zaburzenia) to nie odnotowuje się negatywnych skutków.  Może się po prostu wydarzyć tak, że coaching  nie zadziała, że nie poczujesz żadnych efektów, żadnej zmiany.  Dlatego ważny jest dobry wybór coacha. 

Czym różni się coaching od terapii?

 

Terapia często cofa się do przeszłości,  w coachingu przechodzi się drogę od teraz do obranego celu w przyszłości. W terapii można zamknąć przeszłość,  w coachingu wykreować przyszłość. Terapia zawiera w sobie cząstkę leczenie zdrowia psychicznego, coaching natomiast jest skierowany na trening kompetencji.  Terapia jest przejściem z pewnych dysfunkcji do normy, coaching natomiast przejściem z normy do skuteczności i efektywności (w życiu, w pracy, w związku). Terapia to często perspektywa długoterminowa, a coaching to cykl 8 - 10 spotkań. 

Poznaj najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące coachingu ADHD